Jak wybrać odpowiedni inhalator

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego inhalatora nie jest rzeczą prostą. Nie zapominajmy jednak, że tak naprawdę nie należy od do nas. Obowiązek doboru rodzaju urządzenia spoczywa na lekarzu, który zajmuje się naszą osobą – prowadzi leczenie. To on wskazuje nam, która grupa inhalatorów sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej – my zaś odpowiedzialni jesteśmy za zakup najbardziej odpowiadającego nam modelu.

Lekarz, który decyduje się na przepisanie swojemu pacjentowi inhalatora, powinien wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. Po pierwsze, a zarazem najważniejsze – jaki lek będzie deponowany w układzie oddechowym. Jak wiadomo, każdy rodzaj inhalatora odpowiada za inną grupę specyfików. Warto zwrócić lekarzowi uwagę na cenę danego typu urządzenia. Nie da się ukryć, że większość specjalistów ma podpisane umowy z odpowiednimi firmami. Zamiast zaproponować nam produkt wysokojakościowy, a jednocześnie tani, wybiorą ten, za którego zakup otrzymają jakiekolwiek profity. Inhalator winien być dopasowany do osoby, która będzie go używać. Wiadomo, że inne urządzenia sprawdza się w przypadku dzieci, inne w przypadku dorosłych, a jeszcze inne w przypadku osób starszych. Preferencje chorego w zakresie typu inhalatora są bardzo ważne, zwłaszcza gdy w grę wchodzi wiek, stan zdrowia oraz możliwość obsługi manualnej.

inhalatorNie ma co ukrywać – dobry inhalator nie jest tanim urządzeniem. Mając to na uwadze warto dokładnie przyjrzeć się marce, opiniom o danym produkcie, a także przeanalizować dostępność do ewentualnego serwisu. Stanowczo odradza się zakup produktów używanych – chociażby ze względu na brak gwarancji. Na tematycznych forach internetowych na pewno znajdziemy komentarzy dotyczące upatrzonego przez nas inhalatora. Lekarz, który sugeruje nam zakup urządzenia powinien mieć na uwadze kwestie podawania zróżnicowanych środków leczniczych przez ten sam model oraz szeroko pojętą wygodę w jego eksploatacji. Inhalator musi być wygodny dla tego, kto będzie go używał na co dzień. Ważną kwestią jest utrzymanie czystości pomiędzy kolejnymi sesjami inhalacji, a także łatwość obsługi w przypadku osób trzecich, z najbliższego otoczenia osoby chorej.

Ci, którzy zdecydują się na zakup inhalatora jako urządzenia leczniczego, muszą liczyć się z pewnymi konsekwencjami jego używania. Nie da się ukryć, że inhalacja ma sporo plusów, ale ma również swoje minusy. Osoby regularnie przyjmujące leki za pośrednictwem inhalacji musza liczyć się z nadmiernym podrażnieniem śluzówki. Nałogowcy, a dokładniej palacze muszą podporządkować swoje uzależnienie leczeniu. Osoby palące nie powinny palić na trzydzieści minut przed zabiegiem oraz dwie godziny po zabiegu. Dym papierosowy nie współgra z inhalacją – prowadzi do podrażnienia śluzówki. Niezależnie od tego jakbyśmy się starali, inhalacja zawsze powoduje przekrwienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Niestety, będziemy zmuszeni borykać się z konsekwencjami tego podrażnienia – znaczną wrażliwością na kurz, dym, mróz etc.