Jaki inhalator wybrać

Aby wiedzieć, jaki inhalator sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej, warto dokładnie przeanalizować rodzaje urządzeń, które można obecnie spotkać na rynku. Początkowo skupmy się na samej definicji inhalacji. Inhalacja bądź nebulizacja to nic innego jak proces dostarczania odpowiednich substancji, głównie leczniczych do oskrzeli oraz pęcherzyków płynnych. Oczywiście substancje te – docelowo leki – mogą mieć różną postać: począwszy od pary wodnej, poprzez roztwór, a skończywszy na aerozolach. W inhalacji stosowane są głównie leki rozkurczające oskrzela, ułatwiające wykrztuszanie wydzieliny, specyfiki przeciwzapalne, a także antybiotyki. Inhalacje stosowane są przy wielu schorzeniach, zarówno dziecięcych, młodzieńczych jak i wieku dorosłego. Urządzenia zwane inhalatorami przydają się przy astmie oskrzelowej i mukowiscydozie, przewlekłym zapaleniu płuc bądź przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, a także przy zapaleniu płuc, rozedmie płuc, a nawet nadciśnieniu tętniczym płuc. Inhalacje jako metoda terapeutyczna, mogą być stosowane doraźnie bądź przez długi, a zarazem regularny okres czasu. Oczywiście zakres inhalacji, a także rodzaj przyjmowanego leku winien być dobrany przez odpowiedniego lekarza.

Aby wybrać najlepszy inhalator, należy pierw wiedzieć, co to takiego jest. Inhalator to urządzenie, który umożliwia wykonywanie zabiegu polegającego na dostarczaniu np. do jam zatok obocznych nosa, drzewa oskrzelowego czy pęcherzyków płucnych (w procesie inhalacji) leków pod postaciom drobnych wielkości molekuł. Można powiedzieć, że dobre, wysokojakościowe urządzenie pozwala wytworzyć odpowiedni dla substancji leczniczych nośnik.

Na rynku znajdziemy szereg inhalatorów. Urządzenia te różnią się od siebie nie tylko ceną czy producentem, ale przede wszystkim specyfikacją i zastosowaniem. Docelowo możemy wyróżnić cztery rodzaje inhalatorów:

  1. Inhalatory ciśnieniowe ze specjalnym dozownikiem oraz inhalatory proszkowe – urządzenia te zawierają specjalny farmaceutyk. Mówiąc prościej nie mamy wpływu na rodzaj leku w urządzeniu, gdyż jest on aplikowany już wcześniej – w procesie produkcji. Sprzęt ten ma ściśle określone zastosowanie, zależny od zawartego w nich leku.
  2. Inhalatory ultradźwiękowe – urządzenia tworzą nośnik przenoszący substancje leczniczą za pomocą ultradźwięków. Inhalatory te są niezwykle komfortowe w użyciu – nie tylko ciche, ale również szybkie i łatwe w obsłudze.
  3. Inhalatory kompresorowe, zwane również tłokowo-pneumatycznymi – urządzenia te są znacznie głośniejsze od wyżej wspomnianych inhalatorów ultradźwiękowych. Nie da się ukryć, że są mniej praktyczne, aczkolwiek dużo tańsze. Obecnie jest to najpopularniejszy rodzaj inhalatorów dostępny na polskim rynku.

Szukając odpowiedniego inhalatora powinniśmy skupić się na kilku kwestiach. To, co powinno mieć dla nas kluczowe znaczenie to opinia lekarza prowadzącego. To on pomaga nam dobrać rodzaj sprzętu, a więc rodzaj inhalatora. Naszą rolą jest zakup odpowiedniego urządzenia, zgodnie z wytycznymi lekarza.