Jaki termometr kupić

Jaki termometr kupić część I

Jeszcze do niedawna zakup termometru nie był rzeczą trudną, wręcz przeciwnie – niemal wszyscy posiadali domu zwykły, niezawodny termometr rtęciowy. Kiedy w 2007 roku modele rtęciowe zostały całkowicie wycofane z rynku, większość z nas zaczęła szukać innej, równie skutecznej alternatywy. Producenci niemal prześcigali się w tworzeniu nowoczesnych urządzeń, które sprawdzą się w każdym przypadku. Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, jak wiele modeli termometrów dedykowanych do codziennego użytku możemy znaleźć w sklepach. Jaka metoda pomiaru temperatury jest obecnie najskuteczniejsza?

Idealna temperatura ciała

Przyjęło się, że idealna temperatura ludzkiego ciała winna wynosić 36,6 stopni Celsjusza. Tak naprawdę temperatura ta zależna jest od wielu czynników, a także indywidualnych uwarunkowań i może się wahać pomiędzy 36,2 a 37,1 stopni Celsjusza. Najniższą temperaturę nasze ciało wykazuje nocą – około godziny trzeciej, najwyższą natomiast w godzinach wieczornych – między 18, a 22. Gdy termometr wskazuje temperaturę pomiędzy 37,1 a 38 stopni Celsjusza mówi się o tzn. stanie podgorączkowym.
Wybieramy termometr

a) Termometr szklany

Jeszcze niedawno, bo w 2007 roku, wszystkie termometry szklane działały w oparciu o rtęć. Za sprawą unijnego rozporządzenia, modele rtęciowe zostały wycofane z obrotu, a ich dalsza produkcja wstrzymana. W 2009 roku urządzenia te całkowicie zniknęły z rynku. Nie da się ukryć, że termometry rtęciowe były niezwykle skuteczne – stosunkowo precyzyjnie wskazywały temperaturę ciała. Warto podkreślić również, że rtęć tylko z jednego termometru była w stanie skazić duże jezioro. Obecnie nadal produkuje się modele szklane, aczkolwiek słupki rtęci zastąpione zostały innymi cieczami – głównie alkoholem oraz galem.
Czy warto posiadać w domu termometr szklany? Pomiar za pomocą tego urządzenia jest poprawny, aczkolwiek nie tak dokładny jak w przypadku zaawansowanych technologicznie modeli elektronicznych. Nie da się ukryć, że ich plusem jest brak konieczności wymiany baterii. Termometry szklane są stosunkowo tanie, aczkolwiek na wynik (temperaturę) zmuszeni jesteśmy czekać nawet około trzech minut.

b) Termometr paskowy

Niektórzy nazywają termometry paskowe reliktem PRL-u. Nie da się ukryć – modele te znane są od bardzo dawna. Termometry paskowe są wyjątkowo lubiane, zwłaszcza przez osoby starsze. Ich niewątpliwą zaletą jest prosta obsługa – aby zmierzyć temperaturę należy przykleić na czole (nad łukiem brwiowym) specjalny pasek wielokrotnego użytku. Na znajdującej się na nim podziałce ujrzymy wynik. Pomiar nie jest zbyt dokładny – granica błędu wynosi nawet pół stopnia Celsjusza. Urządzenie te absolutnie nie nadaje się do mierzenia temperatury u dzieci i niemowląt.

W drugiej części artykułu skupimy się na termometrach nowoczesnych – urządzeniach elektronicznych. Zarówno modele szklane jak i piaskowe, w porównaniu do tych modeli, które obecnie wiodą prym na rynku, są najzwyczajniej w świecie mało praktyczne. Warto zatem zastąpić je czymś dokładniejszym oraz wygodniejszym w użyciu.

Jaki termometr kupić część II

Chociaż nie jesteśmy zmuszeni używać termometru na co dzień, warto posiadać te urządzenie w swojej apteczce. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy musieli z niego skorzystać. Warto mieć na uwadze to, iż w przypadku niemowląt i małych dzieci zalecane są zupełnie inne termometry – umożliwiające szybkie i sprawne zmierzenie temperatury z uwzględnieniem maksymalnej wygody i komfortu malucha. W części I omówiliśmy termometry klasyczne – szklane oraz piaskowe. W tym artykule skupimy się natomiast na urządzeniach nowoczesnych.

c) Termometr elektroniczny klasyczny

Klasyczny termometr elektroniczny to obecnie najpopularniejsze urządzenie w tej kategorii. Pomiar odbywa się za pomocą specjalnej sondy z wbudowanym czujnikiem temperatury. Wynik pojawia się po kilkudziesięciu sekundach na elektronicznym wyświetlaczu. W zależności od modelu, odczyt wyniku może być poprzedzony np. sygnałem dźwiękowym. Termometr ten zasilany jest bateryjnie.

Na rynku znajdziemy szereg różnorodnych modeli termometrów elektronicznych klasycznych. Urządzenia te różnią się od siebie wspomnianym już sygnałem dźwiękowym, kształtem, materiałem, z którego została wykonana obudowa, a także rodzajami końcówek. Większość termometrów z tej kategorii jest wodoodporna. Nieco bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia posiadają szereg dodatkowych funkcji, ułatwiających zarówno obsługę jak i odczyt wyniku.

d) Termometr elektroniczny na podczerwień

Elektroniczne termometry na podczerwień podzielić możemy ze względu na miejsce pomiaru temperatury na termometry na czoło, termometry do ucha oraz termometry za ucho. Nie da się ukryć, że urządzenia te są najbardziej precyzyjne w całej kategorii. Co więcej, wynik pokazują już po kilku sekundach. Celem zmierzenia temperatury, wystarczy przyłożyć końcówkę termometru do ciała. Na rynku znajdziemy także elektroniczne modele na podczerwień bezdotykowe.

Termometry te zasilane są na baterie bądź akumulator. Tak samo jak klasyczne termometry elektroniczne posiadają wyświetlacz LCD, na którym możemy sprawdzić pomiar. Urządzenia te doskonale sprawdzą się w przypadku dzieci – zwłaszcza tych bardziej ruchliwych.

e) Elektroniczny termometr-smoczek – urządzenie dedykowane najmłodszym

Końcowo warto wspomnieć o termometrach dedykowanych najmłodszym dzieciom. Termometr-smoczek to urządzenie, które sprawdzi się w przypadku każdego rodzica. Pomiar temperatury jest nie tylko niezwykle precyzyjny, ale również stosunkowo komfortowy i wygodny dla niemowlęcia. Niestety, model smoczek nie zda egzaminu, gdy nasze dziecko nie przepada za ssaniem tradycyjnego smoczka. Warto zatem wstrzymać się z jego zakupem i zobaczyć, czy maluszek zaakceptuje smoczki. Obudowa termometrów dla niemowląt jest wodoodporna. Długość pomiaru zależna jest od modelu – trwa od 1 do 3 minut. Wynik widoczny jest na wyświetlaczu LCD.
Uwaga! Na rynku znajdziemy także specjalne termometry przeznaczone dla par, które starają się o dziecko – termometry owulacyjne. Urządzenia te przystosowane są do mierzenia temperatury w miejscach intymnych. Posiadają szereg funkcji dodatkowych jak: zapamiętywanie wyników pomiaru czy określanie dni płodnych.