Koszt ciśnieniomierza

Aparat do mierzenia ciśnienia to jedno z podstawowych urządzeń pomiarowych, które spotkamy w gabinecie lekarskim. Pomiar ciśnienie jest niezbędny do wykonania nie tylko u kardiologa. Ciśnieniomierz coraz częściej przydaje się w warunkach domowych. Powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego pacjenta, który ma problemy zdrowotne, w szczególności umiejscowione po stronie układu krążenia. Na rynku mamy jednak do wyboru dość dużą liczbę różnorodnych ciśnieniomierzy. Jak wybierać, na co zwracać uwagę i finalnie, który z nich będzie najlepszy do domowych warunków?
Często gęsto największy nacisk kładziemy na cenę. Choć jest to wydatek jednorazowy, nie da się ukryć, że aparat do elektronicznego pomiaru ciśnienia, który kosztuje ponad 100 złotych, a nawet więcej, dla emeryta lub rencisty oznaczać będzie niemożliwy do udźwignięcia zakup. Cena nie powinna być jednak priorytetem, bowiem dokładny pomiar ciśnienia ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. To pierwsza wskazówka kierująca do gabinetu lekarskiego, a w stanach zagrożenia życia informująca o podstawowych parametrach życiowych. Liczy się zatem dokładność pomiaru ciśnieniomierza oraz sposób jego wykonania. Wybrane urządzenie powinno być możliwie proste w obsłudze. Przede wszystkim dla osób starszych, jak i niesprawnych ruchowo. Kolejno uwagę zwracamy na możliwość samodzielnego wykonania pomiaru. Tradycyjne rozwiązanie, w postaci ciśnieniomierza rtęciowego, raczej nie pozwoli nam dokonać pomiaru bez czyjejś pomocy. Takie klasyczne sprzęty spotykamy już tylko w gabinetach lekarskich. Wpływa na to fakt, iż wciąż uchodzą za najbardziej dokładne, choć zawarta w nich rtęć zagraża zdrowiu, a do wykonania samego pomiaru trzeba sporej wprawy. Nie możemy zapominać o rozmiarze rękawa, który musi swobodnie objąć nasze ramię. Na koniec wszelkiego rodzaju funkcje dodatkowe. Przydatną funkcją jest możliwość zapisania przez urządzenie parametrów, z ostatnio wykonanych pomiarów. Dzięki temu można regularnie monitorować pracę serca i tętno.
Biorąc pod uwagę, jak wiele czynników decyduje o ostatecznym wyborze, dobrze jest udać się do sklepu medycznego bądź apteki, w której znajdziemy takie urządzenia. Farmaceuta czy też pracownik sklepu medycznego podpowie, które urządzenie będzie dla nas najodpowiedniejszym. Uprzednio dobrze jest również zmierzyć obwód swojego ramienia, by rękaw wybranego ciśnieniomierza bez problemu objął ramię.
Cena samego aparatu to nie jedyny koszt. Niektóre urządzenia wymagają regularnej wymiany baterii. Dobrze jest wybrać taki ciśnieniomierz, który będzie działał na baterie, ale i opatrzony zostanie w przewód zasilający. W ten sposób można go używać w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do gniazdka, a w domu warto korzystać z niego podłączając zasilacz, by nie tracić zbędne na żywotności baterii i maksymalnie wydłuż czas do następnej ich wymiany.
Wybór jest na tyle dużym, iż każdy z powodzeniem znajdzie produkt dla siebie. Odpowiedni nie tylko pod względem konstrukcji i sposobu użytkowania, ale także ceny, jaka nie pozostaje bez znaczenia.