Odżywka białkowa – czy powinieneś ją stosować i dlaczego odpowiedź brzmi: TAK!

Odżywki białkowe

Stosowanie odżywek białkowych stało się w ostatnim czasie bardzo popularne i niesamowicie wygodne. Pełnią one doskonały substytut dla produktów białkowych, dzięki czemu mogą one stanowić cześć pełnowartościowego posiłku. Mnogość zastosowania „białka w proszku” pozwala na nieograniczone tworzenie żywności przydatnej szczególnie dla sportowców i osób o zwiększonej aktywności fizycznej. W tym tekście skupimy się na omówieniu wszystkich cech odżywek białkowych, przeprowadzimy ranking najlepszych preparatów i wspomnimy o skutkach ubocznych ich stosowania.

 

Zastosowanie

Każdy człowiek bez względu na stopień aktywności fizycznej musi spożywać odpowiednią ilość białka aby normalnie funkcjonować. W białkach zawarte są aminokwasy, które odpowiadają za wzrost i rozrastanie tkanek naszego organizmu, wobec czego naturalnym wydaje się, że iż więcej białek dostarczymy, tym lepiej. Niestety, w tym wypadku nie do końca tak to działa. Pierwiastki białka dostarczone w nadmiarze do naszego organizmu mogą wpłynąć na zakwaszenie organizmu. Oprócz funkcji budowania tkanek, białka wykorzystywane są również do tworzenia najważniejszych cząsteczek biologicznych w naszym organizmie – hormonów i DNA. Ciało ludzkie składa się aż w 15% z białek, co definitywnie wskazuje, iż musimy utrzymywać ich odpowiedni poziom w naszym organizmie. Niestety, nasz organizm nie potrafi gromadzić białek na zapas dlatego nie dochodzi do przemiany białka w tkankę tłuszczową, co ma zastosowanie w przypadku tłuszczy czy węglowodanów. Odżywka jako suplement diety ma pomóc w dostarczeniu większej ilości białka, której wymagają szczególnie organizmu sportowców czy osób bardzo aktywnych fizycznie (np. kulturystów).

Dawkowanie

Każdy z nas może sam mniej więcej oszacować ilość białka, które powinien dostarczyć swojemu organizmowi. W tym wypadku musimy wziąć pod uwagę poziom naszej aktywności fizycznej, cel treningowy jaki chcemy osiągnąć oraz naszą masę ciała. Przyjęło się, iż dla osób, które zażywają sportu raz w tygodniu wystarczy jedna porcja białka dziennie, która wynosi 30 g preparatu. Warto jednak zaznaczyć, iż osoby które wyłącznie raz w tygodniu trenują i pragną jedynie zadbać o swoją kondycję lub sprawność fizyczną nie muszą stosować odżywki białkowej. Dla osób, które odbywają od 3 do 4 aktywności fizycznych w tygodniu zalecane jest spożywanie jednej porcji po każdym treningu.

Rodzaje i skład

Odżywki białkowe możemy podzielić na cztery podstawowe grupy. Większość z nich powstaje przy wykorzystaniu białka serwatkowego, pozyskiwanego po przez mikrofiltrację mleka krowiego. Oto najpopularniejsze formy odżywek białkowych:

WPC (koncentrat białka serwatkowego)

 

Szacuje się, iż posiada zawartość białka pomiędzy 70 a 80%, resztę składników stanowią minimalne ilości węglowodanów i tłuszczów. Jest wykorzystywane zazwyczaj w procesach budowania masy mięśniowej ciała oraz odchudzania. Jest tanie i ma słodki smak, który powstaje przez wykorzystanie węglowodanów, przez co stanowi swego rodzaju substytut słodyczy.

WPI (izolat białka serwatkowego)

W tym wypadku mamy do czynienia z 90% zawartości białka serwatkowego w odżywce. Jest droższe niż WPC, przez co mniej osób decyduje się na jego wybór. Podobnie jak koncentrat jest bardzo szybko przyswajalne.

WPH (hydrolizat białka serwatkowego)

 

Sama odżywka aż w 95% składa się z czystego białka serwatkowego, przez co uważana jest za najlepszy jakościowo suplement z kategorii odżywek białkowych. Nie posiada w swoim składzie węglowodanów i tłuszczów, co może być istotne dla wielu osób mających problem z przewodem pokarmowym. Posiada najkrótszy czas wchłaniania (15-60 minut), dzięki czemu jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku zażywania około treningowego.

Kazeina

 

Białko kazeinowe, podobnie jak serwatkowe również jest otrzymywane dzięki przeróbce mleka krowiego. Charakteryzuje się bardzo długim czasem wchłaniania (6-8 godzin), przez co jest zazwyczaj stosowana jako odżywka na noc.

Ranking odżywek białkowych

Na wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, iż bardzo ciężko jest przygotować taki ranking, dlatego skupimy się na nim tylko w sposób symboliczny. Każdy sportowiec szuka w swojej odżywce czegoś innego, wobec czego niemożliwym jest przyznanie konkretnych miejsc w rankingu. Pod lupę wzięliśmy tylko koncentraty białka serwatkowego (WPC):

  1. XXL Whey Isolate – Posiada bardzo duże ilości kluczowych aminokwasów egzogennych i cechuj się idealną przyswajalnością. Według wielu ekspertów to właśnie ta odżywka uznawana jest za najlepszą na rynku. Oczywiście z najwyższą jakością wiąże się też wysoka cena, wobec czego odradzamy je osobom, które dopiero zaczynają suplementację.
  2. XXL Whey Delicious – jest to mix izolatu I koncentratu białka serwatkowego o bardzo wysokiej zawartości WPI CFM – aż 40%. Posiada minimalną zawartość węglowodanów i tłuszczów, dzięki czemu jest niezwykle wartościowym źródłem jakościowego białka. Znacznie tańsze niż XXL Whey Isolate, ale równie chwalone i doceniane przez specjalistów.
  3. OLIMP When Protein Complex – Wzorowa odżywka, która tylko nieznacznie odbiega od dwóch pierwszych pozycji w naszym ranking. Ilość węglowodanów i tłuszczów jest w niej ograniczone praktycznie do zera. Posiada wiele fajnych smaków i można je zakupić w znacznie niższej cenie.

Skutki uboczne

Samo białko serwatkowe nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia człowieka. Jedynym problemem może być przedawkowanie ilości białka, co może doprowadzić do zakwaszenie organizmu. Niestety, odżywki które proponowane są nam w sklepach zazwyczaj posiadają dużo szkodliwych substancji, do których możemy zaliczyć dodatki smakowe, barwniki oraz słodziki. Szczególnie te ostatnie mają najgorszy wpływ na nasz organizm. Spożywanie dużej ilości aspartamu może prowadzić do nadpobudliwości, bólów głowy oraz zwiększenia zagrożenia chorobami takimi jak rak płuc i piersi.

Odżywki dla biegacza i piłkarza

Przedstawiciele biegania i piłki nożnej tak jak wszyscy sportowcy stosują wiele suplementów. Pomagają one osiągać lepsze wyniki i w łatwiejszy sposób dbać o swoją dietę. Mniejsza podatność na kontuzje, znacznie szybsza regeneracja i ogromna dostępność to zalety, które są najbardziej cenione przez sportowców z tych dyscyplin sportowych. Nie chcemy oczywiście sugerować, że zastosowanie odżywki znacząco poprawi też Twoje rezultaty. Ale warto nadmienić, że korzystanie z suplementacji zdecydowanie ułatwia osiągnięcie zamierzonych celów.