Rodzaje inhalatorów

Ci, którzy poszukują odpowiedniego inhalatora winni zapoznać się z produktami, które znajdują się aktualnie na rynku. Docelowo wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje inhalatorów:

  • Inhalatory ciśnieniowe;
  • Inhalatory proszkowe;
  • Inhalatory pneumatyczne;
  • Inhalatory ultradźwiękowe.

Inhalatory ciśnieniowe oraz proszkowe należą do grupy inhalatorów kieszonkowych, zaś pneumatyczne oraz ultradźwiękowe nazywane są nebulizatorami. Jaki produkt najlepiej sprawdzi się w naszym wypadku?

Różnice w poszczególnych rodzajach urządzeń wynikają z roztworu leku oraz sposobu podania go do dróg oddechowych. Inhalatory kieszonkowe, a więc ciśnieniowe oraz proszkowe możemy nazwać inhalatorami doraźnymi. Urządzenia te sprawdzą się w przypadku nagłego ataku duszności np. gdy będziemy poza domem. Nebulizatory, czyli inhalatory pneumatyczne i ultradźwiękowe to tzn. inhalatory zachowawcze. Z urządzeń tych korzysta się regularnie w celach zapobiegawczych – zapobiegania przed wystąpieniem ewentualnych ataków w niedalekiej przyszłości.

  1. MDI – Inhalatory ciśnieniowe

inhalatory-cisnienioweInhalatory ciśnieniowe z dozownikiem umożliwiają przechowywanie leku w tzn. formie skondensowanej. Uwolnienie ściśle określonej porcji substancji leczniczej odbywa się poprzez naciśnięcie przystawki ciśnieniowej znajdującej się w górnej części urządzenia. Warto zaznaczyć tutaj, że lek uwalniany jest w postaci sprężonego gazu. Uwaga! W przypadku inhalatorów ciśnieniowych, w czasie samej inhalacji, konieczne jest uwolnienie leku wraz z wdechem. Należy dołożyć wszelkich starań, aby całość była w maksymalnym stopniu skoordynowana. Dzięki temu zwiększymy skuteczność leczenia. Na rynku znajdziemy szereg dodatkowego osprzętu, który sprawdzi się w przypadku tego rodzaju urządzeń np. przystawki objętościowe. Inhalatory MDI dedykowane są najmłodszym oraz osobom starszym.

 

 

  1. DPI – Inhalatory proszkowe

inhalatory-proszkoweInhalatory proszkowe są znacznie prostsze w obsłudze aniżeli wspomniane wcześniej inhalatory ciśnieniowe. Uwolnienie ściśle określonej porcji substancji leczniczej odbywa się w przypadku tego modelu za pośrednictwem siły wydechu pacjenta. Podczas samego procesu opakowanie leku zawierającego kapsułkę zostaje przekłute, zaś sama tabletka ulega rozgnieceniu. W wyniku tego procesu uwolniony zostaje proszek. Skuteczność inhalacji zależna jest od siły wykonanego przez pacjenta wydechu.

 

 

  1. Inhalatory pneumatyczne

inhalatory-pneumatyczneInhalatory pneumatyczne są bardzo precyzyjnie. Urządzenia działają w oparciu o sprężone powietrze, tlen bądź inny naturalny gaz medyczny. Ten rodzaj inhalatorów świetnie sprawdzi się w przypadku takich leków jak antybiotyki glikokortykosteroidy i leki rozszerzające oskrzela.

 

 

 

 

 

 

  1. Inhalatory ultradźwiękowe 

inhalatory-ultradzwiekoweUrządzenia te uwalniają substancję w postaci aerozolu za sprawą energii ultradźwięków. Inhalatory ultradźwiękowe stosowane są głównie przy nawilżaniu dróg oddechowych np. solankami. Równie dobrze sprawdzą się przy podawaniu mukolityków. Urządzenia działające na bazie ultradźwięków wykorzystywane są przy leczeniu mukowiscydozy oraz rehabilitacji oddechowej.