Rodzaje sprzęt okulistycznego

Każdy profesjonalny gabinet okulistyczny powinien być wyposażany w specjalistyczny sprzęt najwyższej jakości. Okuliści mogą obecnie korzystać z szeregu nowoczesnych urządzeń, które zapewniają precyzję badań i szybki czas ich przeprowadzenia.

Unit okulistyczny

Unit okulistyczny

Do czego służy unit okulistyczny?

Jednym z najważniejszych urządzeń stosowanych przez profesjonalnych okulistów jest unit okulistyczny. To skomplikowane urządzenia służy przede wszystkimi do przeprowadzenia badań diagnostycznych wzroku pacjenta. Jak wygląda taki sprzęt? Składa się on z fotela, który można dość swobodnie ustawić w pożądanej pozycji. Zazwyczaj jest regulowany elektrycznie. Do fotela przytwierdza się również odpowiedni blat. Ten z kolei posiada uchwyty, do których można zamocować przyrządy diagnostyczne takie jak rzutnik, foropter czy też skiaskop. Pod blatem może znajdować się również podręczna szuflada na różnego rodzaju akcesoria niezbędne podczas przeprowadzania badań. W sklepach ze specjalistycznym sprzętem okulistycznym można znaleźć unity o różnorodnych rozmiarach i funkach dodatkowych.

Zastosowanie pupilometru

Kolejnym narzędziem wykorzystanym przez okulistę w swojej codziennej pracy jest pupilometr. Urządzenie to stosuje się w celu doboru odpowiednich okularów korekcyjnych. Dzięki pupilometrowi okulista jest w stanie zmierzyć dokładną odległość między źrenicami pacjenta. W specjalistycznych sklepach ze sprzętem okulistycznych można kupić pupilometry ręczne i automatyczne. W przypadku tych pierwszych urządzeń badanie trwa jednak znacznie dłużej i jest zdecydowanie mniej precyzyjne. Znacznie łatwiejsze w obsłudze są pupilometry automatyczne, dzięki którym badania przebiegają szybciej. Perfekcyjnie zmierzenie odległości pomiędzy źrenicami pozwala na odpowiednie dopasowanie okularów korekcyjnych, a co za tym idzie zastosowanie bardziej sprofilowanego leczenia wad wzroku. Jednak to nie wszystkie zalety jakie wynikają ze stosowania tego urządzenia okulistycznego. Badania przeprowadzone pupilometrem pozwalają również wykryć niektóre nieprawidłowości w budowie źrenic, świadczące o chorobie. Dzięki pupilometrowi okulista może zdiagnozować choćby takie schorzenia jak anizokoria, zespół Hornera, jaskrę, czy też chorobę nowotworową.

Pozostały sprzęt okulistyczny

W swojej pracy okulista musi stosować również dioptromierz. Do czego służy to urządzenie? Przede wszystkim znajduje ono zastosowanie podczas mierzenia właściwości skupiających soczewek kontaktowych, czy też okularów. Okuliści w swoich gabinetach posiadają również kasety okulistyczne zwane również kasetami soczewek. To pojemnik z zestawem soczewek w specjalnych oprawkach. Dzięki nim można dobrać odpowiednią moc soczewek w okularach korekcyjnych. W kasecie znajdziemy również próbne oprawki, szczeliną stenopeiczną, czy też okular.

Dioptromierz

Dioptromierz

Bardzo przydatnym narzędziem dla okulisty jest również autorefraktometr. Dzięki niemu można przeprowadzić komputerowe badanie ostrości wzroku. Polega ono ba wprowadzenie do gałki ocznej strumienia promieniowania podczerwonego, podczas gdy komputer dokonuje analizy refrakcji oka. Prowadząc gabinet okulistyczny warto również posiadać rzutnik optotypów. To podstawowe urządzenie do badania wzroku. Pozwala na szybką zmianę tablic okulistycznych z tekstem i symbolami, które musi odczytać pacjent podczas badania kondycji jego wzroku.