Termometry dla niemowląt

Wielu młodych rodziców zastanawia się, jaki termometr dla maluszka sprawdzi się najlepiej. Wbrew pozorom nie jest to taka łatwa decyzja – na rynku znajdziemy sporo różnorodnych modeli, w przypadku których wachlarz cen jest naprawdę szeroki.

Nie da się ukryć, że najwygodniejszą opcją zarówno dla rodzica jak i dziecka jest termometr elektroniczny. Tutaj do wyboru mamy tradycyjny termometr do ucha oraz termometr do czoła. Skupmy się zatem na tych dwóch modelach i wybierzmy najodpowiedniejszy.

  1. Termometr do ucha czy termometr do czoła?

Wielu rodziców całkowicie pomija kwestie związane z zakupem termometru dla niemowlęcia. Gdy przychodzi „co do czego”, a więc gdy maluszek zaczyna gorączkować rozpoczyna się poszukiwanie odpowiedniego sprzętu. Aby uniknąć stresujących zarówno dla dziecka jak i rodzica sytuacji, powinniśmy zakupić termometr zaraz na samym początku – w czasie kompletowania wyprawki. Lekarze i farmaceuci zgodnie twierdzą, że najlepszym rozwiązaniem jest termometr elektroniczny.

Zasadnicza różnica pomiędzy termometrem do czoła, a termometrem do ucha wynika z rodzaju mierzonej temperatury. Pierwszy mierzy temperaturę zewnętrzną, drugi zaś wewnętrzną ciała. Obsługa obydwu modeli jest prosta, chociaż mierzenie temperatury za pomocą termometru do ucha wymaga trochę większej precyzji.

Modele douszne są znacznie bardziej precyzyjne. Warunkiem jest oczywiście umiejętne założenie urządzenia. W tym celu rodzic zmuszony jest do dokładnego zapoznania się z instrukcją obsługi dołączoną do opakowania. Wiele osób ma problemy z odczytaniem temperatury mierzonej modelem do ucha, zwłaszcza na samym początku. Aby mieć całkowitą pewność, co do stanu zdrowia naszego dziecka, zaleca się posiadanie obydwu modeli – dousznego oraz do czoła. W momencie gorączki wystarczy zmierzyć niemowlęciu temperaturę raz jednym, a raz drugim urządzeniem.

Termometry do czoła dla niemowlaków są dużo bezpieczniejsze w użyciu. Nie da się również ukryć, że modele te są znacznie bardziej wygodne. Termometry douszne wymagają od nas pewnej precyzji, zapoznania się z ulotką dołączoną do opakowania oraz względnego opanowania – nieprawidłowe włożenie urządzenia do kanału słuchowego dziecka może mieć bardzo poważne skutki. Modele do czoła wykluczają ryzyko jakichkolwiek wewnętrznych uszkodzeń.

  1. A może termometr w smoczku?

Wiele osób chwali sobie rozwiązanie jakim jest termometr w smoczku. Trzeba przyznać, że to niezwykle wygodna opcja, aczkolwiek tylko dla tych rodziców, których dzieci przepadają za ssaniem zwykłego smoczka. Termometr dla niemowląt w smoczku powinien być trzymany w buzi nie krócej niż dwie minuty. Jeżeli maluch na co dzień nie korzysta ze smoczka, bardzo prawdopodobne jest, że na jego widok zacznie płakać, a próba zmierzenia temperatury skończy się wypluciem smoczka. Warto mieć na uwadze również fakt, że gdy dziecko będzie skrajnie osłabione, nie będzie w stanie utrzymać termometru-smoczka w buzi – w takich wypadkach warto jednak posiadać w domu model do czoła.