Co warto wiedzieć na temat kreatyny?

Aktualnie sporo osób regularnie uczęszcza na siłownię. Po co ludzie to robią? Każdy ma swoje indywidualne cele. Wśród mężczyzn – najczęściej – najbardziej istotne jest to, żeby osiągnąć przyrost mięśni. Stosunkowo szybko i bez „dodatku” niechcianego tłuszczu. Po to, żeby ciało prezentowało się naprawdę okazale. Pomagają w tym zaś rozmaite suplementy. W tym gronie jest m.in. kreatyna. Czym cechuje się ten specyfik? Oto kilka najważniejszych faktów na temat nie tylko samego związku chemicznego, ale też rozmaitych metod suplementacji.

Co to jest kreatyna?

Co ciekawe, kreatyna jest już znana od 1832 roku. Warto podkreślić, że ten związek chemiczny występuje nie tylko w przypadku ludzi, ale też biorąc pod lupę zwierzęta. Jest to bardzo istotny element odpowiadający za ważne funkcje. W przypadku zwierząt kreatyna powstaje m.in. w czasie przemiany materii. Tak samo jest uwzględniając mięśnie i ścięgna. Tymczasem do produkcji tego związku chemicznego, w przypadku ludzi, potrzeba glicyny, metioniny i argininy. Gdzie kreatyna – w największej ilości – występuje w ciele człowieka? Są to przede wszystkim mięśnie szkieletowe. Warto zauważyć, że podaż tego związku chemicznego może być zwiększona poprzez stosowanie odpowiednich pokarmów. W jakich produktach nie brakuje zatem kreatyny? To m.in. wołowina, schab z wieprzowiny, pierś z kurczaka czy indyka. Od razu trzeba dodać, że kreatyny nie brakuje też w rybach. Pod tym kątem najlepiej sprawdza się zaś dorsz. To i tak może być jednak za mało, żeby uzyskać pożądane dawki. Nic więc dziwnego, że ludzie decydują się na suplementację. Szczególnie, iż kreatyna odpowiada za rozmaite, istotne funkcje. Jakie? To m.in. utrzymanie odpowiedniego poziomu ATP. Dodatkowo ten związek chemiczny wpływa na odpowiednie reakcje anaboliczne. To zaś prowadzi np. do szybszego przyrostu masy mięśniowej, szybszej regeneracji (po treningu), ogólnie większej sprawności itp.

Jak wygląda prawidłowe dawkowanie kreatyny?

Aby uzyskać stosowne rezultaty, kreatyna musi być odpowiednio dawkowana. Ma to wpływ nie tylko na szybszy przyrost masy mięśniowej, lecz również na brak skutków ubocznych. Kreatyna to suplement naprawdę bardzo bezpieczny. Z tego względu może być zatem stosunkowo długo zażywany. Jak wygląda jednak właściwe dawkowanie? Eksperci rekomendują tutaj, aby suplement był dostosowany do wagi konkretnego trenującego. Przyjmuje się, że należy spożywać około 0,03 g kreatyny na jeden kg wagi ciała. Zazwyczaj zaś dzienna „porcja” to około 5 g suplementu. Ten preparat może być stosowany zarówno przed, jak i po treningu. Niektórzy zauważają, że przyjmowanie kreatyny po zakończonych zajęciach (wraz ze stosownymi odżywkami) pozytywnie oddziałuje na regenerację organizmu. Nawet biorąc pod uwagę treningi o stosunkowo sporej intensywności.

Skutki uboczne – na co trzeba uważać?

Trzeba podkreślić, że kreatyna jest uważana za związek chemiczny wyjątkowo dobrze tolerowany przez organizm. Niemniej jednak to nie oznacza, że tutaj nie mogą wystąpić żadne skutki uboczne. Warto zatem przestrzegać zaleceń producenta. Radzimy, aby obserwować siebie, własne samopoczucie po rozpoczęciu suplementacji. Każdy organizm należy bowiem traktować indywidualnie. Jakie występują tutaj skutki uboczne? To m.in. odwodnienie. Należy również liczyć się z nagłymi skurczami mięśni. Czasami osoby stosujące kreatynę narzekają na problemy gastryczne. Co jeszcze może nas niepokoić? To inne problemy z mięśniami. Chodzi o nadwyrężenia czy naciągnięcia. Czasami osoby zażywające ten związek chemiczny odczuwają zaś mniejszą wrażliwość pod kątem stresu termicznego.

Czym cechuje się monohydrat kreatyny?

Kreatyna może być przyjmowana pod rozmaitymi postaciami. Jakie suplementy są najbardziej popularne? To m.in. monohydrat kreatyny. Na początek kilka słów na temat powstawania tego związku. Otóż monohydrat kreatyny jest możliwy do uzyskania, kiedy jedna cząsteczka wody przyłączy się do jednej cząsteczki kreatyny. Co sprawia, że ten suplement ma tak wielu zwolenników? Warto wspomnieć o zachodzących reakcjach anabolicznych – ważnych z punktu widzenia osoby trenującej. Dzięki temu możliwy jest dość szybki przyrost masy mięśniowej. I to bez niepotrzebnego udziału tkanki tłuszczowej. Monohydrat kreatyny może być przyjmowany w postaci tabletek albo proszku.

Jabłczan kreatyny, czyli inna odmiana suplementu

Innym częstym wyborem jest jabłczan kreatyny. Jak powstaje ta forma? Z połączenia dwóch cząsteczek kwasu jabłkowego i jednej cząsteczki kreatyny. Trzeba zauważyć, że ten suplement także ma swoje bardzo pozytywne właściwości. To m.in. bardzo dobre wchłanianie. Kiedy lepiej zdecydować się na jabłczan zamiast najpopularniejszego monohydratu kreatyny? Eksperci zauważają, że to lepszy wybór w przypadku osób, którym przede wszystkim zależy na wzmocnieniu mięśni – natomiast bez ich nagłego przyrostu. Dodatkowo ta forma również dobrze oddziałuje na pozbywanie się tkanki tłuszczowej.

Kreatyna firmy Olimp – dlaczego warto?

Jeśli chcesz zdecydować się na suplementy z kreatyną, to warto stawiać na firmę Olimp. Dlaczego? Jest to preparat skuteczny i w 100% bezpieczny. Gwarantuje szybkie rezultaty bez żadnego ryzyka. Jakie efekty można uzyskać? To m.in. wzrost tak zwanej pompy mięśniowej, spadek tkanki tłuszczowej, błyskawiczna regeneracja… Pamiętaj, aby zażywać ten suplement tak, jak radzi producent. Nie zwiększaj niepotrzebnie dawki. To nie przyspieszy efektów, a może zaś spowodować pewne skutki uboczne.